- Usunięcie elementu wbitego w oponę.
- Odkręcenie nakrętki wentyla na kole.
- Podłączenie rurki z pianką uszczelniającą.
- Podłączenie kompresora do pojemnika (jeżeli jest niezintegrowany).
Awaria na drodze może przytrafić się każdemu kierowcy, nawet jeżeli siedzi za kierownicą najlepszego samochodu. Jednym z uszkodzeń, do którego może dojść na trasie jest przebicie opony. Wymiana na koło zapasowe zajmuje sporo czasu, a dla wielu uczestników ruchu drogowego jest to czarna magia. Poza tym nie każdy pojazd zaopatrzony jest w "zapasówkę".
Czy po "złapaniu kapcia" jesteśmy skazani na pomoc drogową? Niekoniecznie! Z pomocą przychodzi zestaw naprawczy do opon, który umożliwia dalszą jazdę, a cały proces regeneracji ogumienia trwa kilkanaście minut.
Warto wiedzieć, że kontynuowanie jazdy z przebitą oponą z każdą chwilą zmniejsza szansę na jej naprawę w serwisie.
Na rynku możemy spotkać się z różnymi zestawami do naprawy ogumienia. Jednym z nich jest zestaw naprawczy do opon z kompresorem i sprayem, drugim natomiast zestaw do łatania opon sznurami.
Zestaw naprawczy do opon zawiera preparat do uszczelniania i kompresor. Pianka uszczelniająca ma za zadanie załatać powstałe pęknięcie, a kompresor wprowadzić substancję do ogumienia i nadać mu właściwe ciśnienie. Do wyboru pozostają dwie wersje takiego rozwiązania: zestaw naprawczy do kół z kompresorem zintegrowanym lub podłączanym osobno.
Zestaw do łatania opon zawiera sznurki butylowe, łatki naprawcze, szydło, aplikator kleju, płyn wulkanizacyjny. W zależności od producenta, w zestawach naprawczych mogą znajdować się także dodatkowe akcesoria tj. kombinerki, kapturki zaworów, nożyki, mierniki ciśnienia, gwintowniki.
Kiedy dojdzie do nagłego przebicia opony, wbrew pozorom należy delikatnie przyspieszyć, aby odzyskać przyczepność do podłoża, a następnie zatrzymać pojazd w sposób kontrolowany.
Zestaw naprawczy sprawdzi się jako pomoc doraźna przy przebiciu opony, jednak nie sprosta każdemu uszkodzeniu np. w przypadku pęknięć na boku opony (a nie na powierzchni styku z jezdnią), naruszenia konstrukcji lub dużych czy podłużnych uszkodzeń.
Bez względu na to, jaki zestaw naprawczy do kół zastosujemy, jest to rozwiązanie tymczasowe i nie zastąpi w pełni sprawnego ogumienia. Po wstępnej regeneracji należy zachować mniejszą prędkość (nieprzekraczającą 70 km/h) i udać się do serwisu wulkanizacyjnego, by naprawić lub wymienić pękniętą oponę.
Naprawę zawsze należy rozpocząć od wyłączenia silnika. Samochód powinien stać na biegu z zaciągniętym hamulcem ręcznym.
Efekt zastosowania sprayu naprawczego do opon będzie pozytywny, jeżeli zakupimy zestaw naprawczy wysokiej jakości i zastosujemy się do instrukcji obsługi. Elementy w zestawie, a także sposób obsługi mogą nieco różnić się w zależności od producenta. Jedna puszka preparatu powinna wystarczyć.
Po dokonaniu wszystkich poniższych czynności należy przejechać kilka kilometrów z prędkością nieprzekraczającą 40 km/h, a następnie zatrzymać się i sprawdzić, czy opona została załatana właściwie. Przeważnie zastosowanie sprayu do opon przebiega następująco:
Zastosowanie zestawu do łatania opon jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak wymaga umiejętności manualnych, a z doświadczenia kierowców efekty nie zawsze są zadowalające. Jest to rozwiązanie stosowane tylko i wyłącznie dla opon bezdętkowych. Naprawa opony sznurem butylowym polega na umieszczeniu sznura za pomocą szydełka w miejscu pęknięcia.
Po przejechaniu kilku kilometrów należy upewnić się, że opona utrzymuje odpowiedni poziom ciśnienia.
Wykorzystanie zestawu naprawczego do opon jest oszczędnością czasu. Regeneracja opony trwa kilkanaście minut, a dłonie i ubrania pozostają czyste. Naprawę można wykonać samodzielnie, bez czekania na pomoc drogową.
Bez wątpienia jedną z największych zalet zestawu naprawczego jest niewielki rozmiar, który w porównaniu z kołem zapasowym pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Jest to szczególnie ważne dla pojazdów z instalacją gazową, gdzie sama butla zabiera dużo cennej przestrzeni. Poza tym zestaw naprawczy do opon zmieści się nawet w bardzo małych pojazdach.
Tzw. koło zapasowe w sprayu ma mniejszą wagę od dojazdówki czy koła zapasowego, co zmniejsza opory toczenia. Auto jest automatycznie lżejsze o kilkanaście kilogramów, co bezpośrednio przekłada się mniejsze zużycie paliwa, czyli oszczędność.
Posiadanie zestawu naprawczego z kompresorem pozwala na rezygnację z koła dojazdowego lub zapasowego. Bez względu na to, czy wybierzemy koło zapasowe, czy zestaw naprawczy, i tak będziemy zmuszeni do wymiany opony. Koła dojazdowe są przeznaczone do jazdy tymczasowej, natomiast parametry opony zapasowej mogą znacząco różnić się od tych, które mamy założone aktualnie (np. sezon, poziom zużycia). Natomiast naprawione za pomocą zestawu ogumienie będzie odpowiednie do jazdy przez co najwyżej 100 km.
Dla kierowców, którzy poruszają się zwykle po mieście (i posiadają samochód "w gazie"), zakup zestawu naprawczego może okazać się dobrym rozwiązaniem. Natomiast kierowcy, którzy regularnie przemierzają dłuższe trasy, często prowadzą na autostradzie, a ich opony narażone są na różne warunki, powinni posiadać w swoim zaopatrzeniu koło zapasowe.
Wszystko ma swoje plusy i minusy, zatem zestaw naprawczy do kół ma zarówno zalety, jak i wady. Niedoskonałość zestawów dotyczy przede wszystkim tego, że spełniają swoje funkcje tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń bieżnika opony, do 6 mm. Nie będą także w stanie zregenerować ogumienia z uszkodzeniami na bocznej ściance.
Niestosowanie się do instrukcji lub niewłaściwe użytkowanie zestawu naprawczego może jeszcze bardziej zdezelować oponę. W najgorszym wypadku nie będzie możliwości naprawy. Istotną kwestią jest fakt, że serwisy wulkanizacyjne często nie chcą zgodzić się na naprawę ogumienia po użyciu zestawu ze względu na trudności z pozbyciem się uszczelniacza ze środka opony, nawet jeżeli uszczelniane zostało wykonane właściwie.
Uszczelniona opona nadaje się do jazdy tylko przez jakiś czas (maksymalnie do 100 km) i to z prędkością nieprzekraczającą 70 km/h. Z uwagi na bezpieczeństwo najlepiej jest jak najszybciej wymienić ogumienie na sprawne.
Posiadacze opon Run Flat nie martwią się przebiciem opony. Dzięki specjalnej technologii ogumienie Run Flat umożliwia przejechanie aż 80 km z prędkością 80 km/h bez konieczności wymiany ani stosowania zestawu naprawczego. Kierowca zostaje poinformowany o usterce przez czujniki TPMS, które ostrzegają go o spadku ciśnienia w oponie. Dzięki wzmocnionej konstrukcji opona się nie odkształca, a utrata ciśnienia jest amortyzowana.
Opony Run Flat to przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka wypadku po przebiciu ogumienia. Więcej na temat tego typu opon pisaliśmy w artykule pod podanym linkiem.
Opony Bridgestone DriveGuard Winter są przykładem opon Run Flat. Posiadają wzmocnione ściany boczne i wykorzystują Cooling Fin - technologię żeber chłodzących. To niezawodne w sezonie zimowym ogumienie klasy premium wyróżnia się doskonałą elastycznością, skróconą drogą hamowania, świetną przyczepnością do mokrej nawierzchni i wysoką odpornością na aquaplaning.