Dunlop – DSST (Dunlop Self-Supporting Technology)
Goodyear – EMT (Extend Mobility Tire)
Uniroyal – SSR (Self-Supporting Runflat)
Continental – SSR (Self-Supporting Runflat)
Nasza wyszukiwarka umożliwia wyszukanie opon typu Run Flat z uwzględnieniem wszystkich pożądanych parametrów. Wystarczy w dolnej części zaznaczyć pole wyboru przy napisie „opona RunFlat” oraz wybrać parametry (lub ustawić na „dowolne”):
W przypadku chęci zakupu konkretnego modelu opony pomocne będzie białe pole do uzupełnienia, gdzie należy wprowadzić poszukiwaną nazwę modelu opony.
Montaż i wymiana opon z technologią Run Flat powinien być wykonywany tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych serwisach wulkanizacyjnych. Już dziś zapraszamy do umówienia się na wizytę w jednym z serwisów Motohurt, gdzie kompleksowo zajmujemy się tematyką opon, w tym montażem ogumienia Run Flat.
Przekroczenie maksymalnego zasięgu opon Run Flat po przebiciu jest stanowczo odradzane przez producentów. Zazwyczaj zasięg wynosi 80 km, jednak jest to wartość uśredniona, na co należy wziąć poprawkę.
Niektóre z modeli ogumienia RF można naprawić. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem maksymalnego zasięgu przy kolejnym przebiciu.
Intensywny rozwój technologii w pracy inżynierów motoryzacyjnych przyczynił się do powstania specjalnych opon typu Run Flat (RF). Wykorzystanie tego ogumienia niesie za sobą wiele korzyści, jednak nieodpowiednia eksploatacja i niewiedza mogą przysporzyć użytkownikom więcej problemów niż satysfakcji.
Zapraszamy do lektury, po której sam zdecydujesz, czy opony Run Flat będą idealne właśnie dla Ciebie.
Opony typu Run Flat wyprodukowane są w sposób umożliwiający jazdę po przebiciu opony - aż 80 km z prędkością 80 km/h.
Przykładem takiej opony jest Bridgestone DriveGuard Winter.
Najpopularniejszą technologią wykorzystywaną do produkcji opon Run Flat jest wzmocniona konstrukcja. Boki opony zostały wzmocnione gumową wkładką, tak samo jak stopki łączące ogumienie z felgą. Takie rozwiązanie zapobiega odkształceniu się opony, a także wspiera amortyzację utraty ciśnienia. Przebicie opony jest praktycznie niezauważalne, dlatego pojazd musi być wyposażony w czujniki TPMS (ostrzegające o zmianie ciśnienia w oponie).
Mniej popularnymi rozwiązaniami są opony RF z pierścieniem nośnym i samouszczelniające. Posiadają one jednak wiele wad, przez co ich zakup staje się nieopłacalny. Są to między innymi znacznie większy ciężar, problemy z wyważeniem kół, specjalne wymagania co do felg i montażu opon (na specjalnych maszynach).
Zastosowanie w pojeździe opon Run Flat to nie tylko zminimalizowanie ryzyka wypadku w trakcie przebicia opony. Atutów technologii RF jest znacznie więcej:
Ogumienie tego typu wykorzystywane jest w przeważnie w samochodach luksusowych o dużych pojemnościach. Przebicie opony podczas szybkiej jazdy nie grozi utratą panowania nad autem.
Opony Run Flat zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, ale ich wykorzystanie wiąże się z większymi kosztami eksploatacji. Warto poznać także słabsze strony RF.
Każdy medal ma dwie strony, tak samo ogumienie Run Flat ma swoje zalety, jak i wady:
Tak jak każdy inny rodzaj ogumienia, opony Run Flat należy regularnie kontrolować pod względem uszkodzeń, a także stanu bieżnika.
Wartość ciśnienia powinna być zgodna z zaleceniami producenta, a jej kontrola jest niezwykle istotna w przypadku RF, ponieważ spadek ciśnienia w tego typu oponach jest praktycznie niezauważalny.