Opony Bridgestone

1931
rok
Założenie firmy
2019
rok
Debiut ogumienia F1
2012
rok
Deklaracja Środowiskowa

Firma Bridgestone została założona przez Shojiro Ishibashi. Nazwa firmy wiąże się z nazwiskiem założyciela, które oznacza „kamienny most”. Początkowo firma zajmowała się produkcją japońskiego obuwia dla robotników - tabi. Ishibashi zbił fortunę na gumowych podeszwach, co stało się motorem napędowym do założenia firmy Bridgestone w 1931 roku w Kurume w Japonii.

Producent opon stał się agresywnym biznesmenem o silnych umiejętnościach marketingowych. Główną zasadą działania był rozwój w okresach recesji.

Działalność Bridgestone przed II wojną światową koncentrowała się na zaspokajaniu potrzeb wojskowych, jednocześnie zaopatrując japoński przemysł samochodowy. Produkcja odbywała się w dwóch fabrykach: Kurume i Jokahamie. W kolejnych latach nastąpił szybki rozwój firmy. Pierwsza zagraniczna fabryka Bridgestone została założona w Singapurze, a następnie Hamburgu. W latach 80 ekspansja firmy objęła również Amerykę.

Swój rozkwit przedsiębiorstwo zawdzięcza produkcji opony radialnej, przeznaczonej do autobusów oraz samochodów ciężarowych w 1962 roku.

Bridgestone zyskało ogromny prestiż w 1986 roku - przez Porsche, opon y Bridgestone RE71, zostały uznane za najlepsze ogumienie modelu 959, najszybszego w tych latach samochodu.

Kilka lat później ogumienie firmy zadebiutowało w wyścigach Formuły 1. Bridgestone do 2019 roku, zdobyło 9 tytułów mistrzowskich wśród kierowców i konstruktorów.

W 2019 roku Firma Bridgestone Corporation ogłosiła wraz z Japońską Agencją kosmiczną JAXA (1) i firmą Toyota Motor Corporation, że weźmie udział w eksploracji kosmosu. Zaangażowanie w misję ma polegać na prowadzeniu badań nad charakterystyką opon, które mają zostać wykorzystane w załogowych ciśnieniowych łazikach (2), zapewniając im lepszy kontakt z powierzchnią księżyca, krótko mówiąc - opracowanie opon do jazdy na Księżycu.

Obecnie Bridgestone jest synonimem najwyższej jakości opon do samochodów osobowych i ciężarowych. Ponadto, jest głównym dostawcą oryginalnego wyposażenia dla wszystkich głównych producentów samochodów w tym Volkswagena, Forda, Mercedesa i wielu innych.

W ofercie japońskiego producenta znajdują się opony do samochodów:

  • osobowych
  • ciężarowych
  • motocykli;
  • pojazdów specjalistycznych
  • rolniczych
  • autobusów

Wyroby Bridgestone, produkowane są w ponad 170 fabrykach na świecie. W Polsce koncern ma 4 fabryki: w Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim, Żarowie i Wolsztynie, łącznie zatrudnia ok. 4 tys. osób.

Firma Bridgestone ogłosiła w 2012 roku deklarację środowiskową, której założeniem jest maksymalna dbałość o środowisko naturalne. Dokument jest rozwinięciem deklaracji z 2002 roku i obowiązuje w zakładach Bridgestone na całym świecie.

W ramach działań polskie koncerny jak ten w Poznaniu będą pozyskiwać energię w całości z odnawialnych źródeł. Obniżenie emisji dwutlenku węgla na całym świecie to jeden z najważniejszych celów firmy Bridgestone!

Opony Bridgestone logo

Czy warto zmienić opony na letnie?

Zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest możliwe dzięki odpowiedniemu dostosowaniu opon do warunków atmosferycznych. Dlatego wymiana ogumienia na letnie będzie strzałem w dziesiątkę! W Polsce nie obowiązuje nakaz wymiany opon, jednak dla pewności i stabilności jazdy warto postawić na opony sezonowe.

Według wytycznych, opony letnie należy założyć, gdy temperatura będzie utrzymywać się powyżej 7 stopni C. Opony letnie Bridgestone wyposażone są w specjalną mieszankę gumową, która jest odporna na wysokie temperatury i gwarantuję świetną przyczepność do mokrej nawierzchni. Wykorzystywanie zimowych opon do jazdy latem może przyczynić się do szybszego zużycia ogumienia.

 

Dlaczego warto wymieniać opony zimowe?

Opony zimowe Bridgestone są o wiele lepiej przystosowane do srogich warunków, niż letnie. Wynika to przede wszystkim z wykorzystania do produkcji mieszanki krzemionkowej, która w trakcie zimy zapewnia elastyczność ogumienia.

Odpowiednie opony, przystosowane do warunków zimowych gwarantują krótszą drogę hamowania. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo, a zarazem obniżenia ryzyko kolizji.

A co najważniejsze, wymiana opon z letnich na zimowe zapewni świetne korzyści finansowe. Wynika to z faktu, że opony letnie w zimowych warunkach o wiele szybciej się zużywają i nie zapewniają tak wysokiego bezpieczeństwa. Stawiając na wymianę opon, masz możliwość wykorzystania ich ponownie w następnych sezonach.

Dla kogo przeznaczone są opony całoroczne Bridgestone?

Opony wielosezonowe Bridgestone są dedykowane kierowcom, którzy liczą na świetne osiągi, a jednocześnie stawiają na praktyczne rozwiązanie. Dzięki oponom wielosezonowym nie trzeba zawracać sobie głowy w czasie zmiany sezonu, czekaniem w kolejkach na wymianę opon, a także zakupem dwóch par ogumienia.

Wykorzystana mieszanka krzemionkowa sprawia, że opony całoroczne Bridgestone są bardziej miękkie niż ogumienie letnie, a jednocześnie są twardsze od zimówek. To kompromisowe rozwiązanie dostosowane do klimatu, który nie wyróżnia się wyjątkowo srogimi zimami i upalnymi latami.