EAN: 4024068001065
Zmień rozmiar:
280zł/szt
Indeks nośności: 88
Indeks prędkości: T
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Dzięki zmyślności inżynierów kierowcy mogą mieć jeden komplet ogumienia wielosezonowego, które rewelacyjnie sprawuje się w każdym sezonie w roku. Opony całoroczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by spełniać swoje funkcje niezależnie od panującej aury. Cechują się one zróżnicowaną konstrukcją po obu stronach bieżnika. Jedna strona odpowiada za osiągi zimą, natomiast druga dba o optymalne parametry w trakcie sezonu letniego.
Wybór opon całorocznych to odpowiednia decyzja dla kierowców jeżdżących po drogach w mieście, gdzie najczęściej występuje klimat umiarkowany. Właściciele opon wielosezonowych nie potrzebują drugiego zestawu ogumienia. Znika również potrzeba składowania nieużywanych w danym sezonie opon.
Pomysłodawca marki Uniroyal - Oscar Englebert - z początku otworzył niewielki sklepik z artykułami gumowymi. Dzięki obrotności jego syna marka została pierwszym sprzedawcą opon dla branży motoryzacyjnej w krajach Beneluksu i jednym z pierwszych na Starym Kontynencie.
Następca Engleberta powiększył kolekcję przedsiębiorstwa o ogumienie do aut wyścigowych. Największą popularność przyniosło marce historyczne zwycięstwo na torze w Le Mans, we Francji. Mimo że wyścig trwał 24 godziny, opon Uniroyal nie trzeba było zmieniać.
Na ten moment Uniroyal to ogólnoświatowy gigant w wytwarzaniu opon deszczowych najwyższej jakości. Specjaliści pracujący dla producenta z Belgii opracowali technologię Shark Skin polegającą na zbliżeniu wyglądu wzoru bieżnika do kształtu łusek rekina. Z tego względu opony redukują opór i odprowadzają wodę znajdującą się pod kołami, co przeciwdziała ślizganiu się w trakcie ulewnych deszczy. Krótsza droga hamowania i trwałość w każdych warunkach drogowych to kolejne mocne strony ogumienia Uniroyal.
Indeks prędkości opony Uniroyal AllSeasonExpert 2 o rozmiarze 185/65 R15 to T. Oznacza to, że auto może jechać z maksymalną prędkością do 190 km/h. Koniecznie trzeba brać pod uwagę zalecenia techniczne producenta.
Indeks prędkości to najwyższa dopuszczalna prędkość, z jaką może jechać samochód na zamontowanej oponie przy określonym najwyższym ciężarze, ujętym w indeksie nośności. Indeks prędkości oznakowany jest literą, której odpowiada konkretna wartość w kilometrach na godzinę.
Producent wyznacza wartość indeksu prędkości. Musi być ona bezwzględnie respektowana przez kierowców dla bezpieczeństwa jazdy. Przekroczenie dozwolonej prędkości może doprowadzić do zniszczenia opony i zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.
Indeksu prędkości powinniśmy szukać w części bocznej opony. Znak alfabetyczny informujący o największej dopuszczalnej prędkości (np. Y, P, N) znajduje się na końcu sekwencji symboli i oznaczeń, identyfikujących wielkość ogumienia, wysokość profilu i średnicę felgi.
Indeks prędkości o oznaczeniu T jest dedykowany dla samochodów o dużej mocy silnika, sportowych.
Parametr nośności określa maksymalne możliwe obciążenie dla pojedynczej opony przy utrzymaniu największej prędkości jazdy. Indeks obciążenia wyrażamy za pomocą dwu- lub trzycyfrowej liczby, której przyporządkowano wartość w kg (co sprecyzowane jest w tabeli indeksu nośności).
Wartość współczynnika nośności ustala dostawca opony. Trzeba zawsze przestrzegać wskazań technicznych. Dzięki temu uchronimy się od niebezpiecznych sytuacji na drodze, takich jak na przykład rozerwanie ogumienia. Poza tym opona o zaniżonym indeksie nośności będzie się szybciej niszczyć.
Zakazuje się montowania ogumienia z niższym parametrem ładowności niż zalecany. Pojazd poruszający się na za mocno obciążonych oponach stwarza poważne zagrożenie na drodze, dlatego policjanci karzą mandatem nierozważnych kierowców. Trzeba wiedzieć, że montaż ogumienia zrealizowany niezgodnie z instrukcją jest podstawą do odmowy wypłacenia rekompensaty przez firmę ubezpieczeniową po wypadku.
Współczynnik ładowności znajduje się na bocznej ściance opony. Po wskaźnikach informujących o szerokości opony, wysokości profilu oraz średnicy felgi podaje się właściwą cyfrę, której wyjaśnienia należy szukać w zestawieniu wskaźników nośności.
Hałaśliwość zewnętrzna ogumienia to wzmożenie dźwięku, które może być kłopotliwe zarówno dla kierowcy, jak i współpodróżnych. Stopień hałasu rośnie wraz z powiększeniem się rozmiaru ogumienia. Co więcej, na głośność opon wpływa także stan drogi, po której przemieszcza się auto. Należy dodać, że na tym samym typie powierzchni ogumienie zimowe jest nieco bardziej hałaśliwe niż letnie.
Wysoki poziom hałasu negatywnie rzutuje na komfort podróżowania, a także przeszkadza otoczeniu. Warto wiedzieć, że męczące dźwięki mogą też sygnalizować poważne awarie w samochodzie. Nadmierna hałaśliwość kół musi skupić uwagę kierowcy. Z tego względu należy zweryfikować zbieżność kół. Jeśli ogumienie buczy podczas jazdy, mogło dojść do uszkodzenia łożysk. Tymczasem huczące opony oznaczają prawdopodobnie nierównomierne przecieranie się bieżnika. Niezależnie od przyczyny i rodzaju wydobywających się dźwięków, należy to przedyskutować z mechanikiem.
Źródłem niechcianych hałasów w pojeździe może być za niskie ciśnienie powietrza w oponie. Z racji tego warto pilnować, by wszystkie opony były jednakowo napompowane. Trzeba również pamiętać o cyklicznym przeglądzie samochodu, dzięki czemu możliwe jest znalezienie i wyeliminowanie ewentualnych usterek przyczyniających się do natężonej hałaśliwości ogumienia.
Opona wielosezonowa Uniroyal AllSeasonExpert 2 185/65 R15 ma hałas zewnętrzny o wartości 71 dB.
Opona Uniroyal AllSeasonExpert 2 ma wartość 185 szerokości. Szerokość ogumienia to parametr wyrażający odległość między bokami opony. Wielkość ta jest wyrażana w milimetrach. Aby wybrać opony o właściwym przekroju, właściciel pojazdu powinien sprawdzić, czy rozmiar nowej opony odpowiada wymiarom felgi. Ważne są również takie wskaźniki, jak wielkość tarcz hamulcowych czy współczynniki obciążenia i prędkości. Kierowca powinien też przeanalizować instrukcje producenta.
Szerokość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, a także współpasażerów. Rozpiętość opony oddziałuje m.in. na drogę hamowania auta, przyleganie kół czy skalę hałasu. Szerokość ogumienia rzutuje także na spalanie. Im większe opony wybierzemy, tym więcej litrów paliwa zużywa nasze auto. Powoduje to większa siła tarcia ogumienia o nawierzchnię. Dlatego za szerokie opony mogą podwyższyć średnie koszty eksploatacji.
Profil opony wielosezonowej Uniroyal AllSeasonExpert 2 o rozmiarze 185/65 R15 to 65. Profil opony to współczynnik, który podaje, jaki jest stosunek wysokości ogumienia do jego rozpiętości. Współczynnik ten wyliczamy poprzez podzielenie wysokości przez szerokość. Uzyskany rezultat mnożymy następnie przez 100, by otrzymać wartość procentową.
Kupując opony do pojazdu, kierowca powinien sprawdzić, jakie zalecenia dotyczące profilu opony przedstawił producent w instrukcji. Należy pamiętać o tym, że zmiana profilu ogumienia jest dozwolona pod warunkiem utrzymania średnicy koła.
Mniejszy profil opony wiąże się z szerszym przekrojem. I odwrotnie - większy profil opony pociąga za sobą węższy przekrój. Opony niskoprofilowe zapewniają krótszą trasę hamowania, a także podwyższają maksymalną prędkość, przy której auto może bezpiecznie jechać po łuku. Minimalizują także zjawisko nadsterowności, polegającej na utraceniu przyczepności tylnych kół podczas pokonywania zakrętów. Ponadto, zmniejszony profil ogumienia daje możliwość zamontowania większych tarcz hamulcowych. Natomiast opony wysokoprofilowe lepiej tłumią wibracje kół na dziurawych powierzchniach, są cichsze i efektywniej chronią felgę od zniszczenia.
Właściciele aut stawiają na ogumienie niskoprofilowe ze względu na zalety estetyczne. Obniżony profil poprawia prezencję auta, nadając mu sportową stylistykę.
Z niższym profilem opony mamy do czynienia, gdy iloraz ten nie przekracza 50%. Dla ogumienia wysokoprofilowego wartości procentowe sięgają 70-80%, zaś dla ogumienia o średnim profilu - 50-65%.
R15 to średnica opony Uniroyal AllSeasonExpert 2. Średnica felgi to odcinek pomiędzy jej skrajnymi brzegami. Parametr ten wyraża się w calach. O ile wartość profilu i szerokość ogumienia można zmieniać, o tyle rozmiar nowo nabytej opony musi być zgodny ze średnicą felgi.
Obręcz odpowiada bardziej za ogólny wygląd ogumienia niż za właściwości jezdne auta. Na rynku można znaleźć modele o różnych wzorach, wśród których warto wymienić felgi 5-ramienne, 6-ramienne czy wieloramienne. Kierowcy mogą też dobrać kolor felgi - srebrny lub wyrazistsze barwy, takie jak grafit i czerń.
Im większa obręcz, tym wyższa maksymalna szybkość, z jaką samochód może bezpiecznie wjeżdżać w zakręty.
Brak gotówki? W sklepie Motohurt możesz kupić opony Uniroyal AllSeasonExpert 2 na raty! Aby zdobyć promocyjną cenę 25% na zmianę ogumienia w Warszawie - wybierz i kup je na Motohurt.com.
Podejmij decyzję i kup opony, umów się na ich zmianę w naszym warsztacie bez wychodzenia z domu na Motohurt.com.
Motohurt to także szereg profesjonalnych warsztatów samochodowych, w których naprawimy Twoje auto, a Ty bezpiecznie będziesz kontynuować dalszą podróż. Sprawdź, jakie dokładnie usługi wykonujemy w zakładce O firmie.
Nie masz pewności, które opony będą najlepsze dla Twojego auta? Specjaliści Motohurt są do Twojej dyspozycji. Przejdź do kontaktu.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.