EAN: 6419440380476
Zmień rozmiar:
Indeks nośności: 88
Indeks prędkości: T
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Opony na zimę należy założyć wówczas, kiedy temperatura zewnętrzna utrzymuje się poniżej 7 stopni C przez parę dni. Bieżnik opon zimowych cechuje się większą ilością lameli i innym wzorem niż opony letnie. Rewelacyjna przyczepność i mniejsza droga hamowania na drogach wyścielonych zmarzliną, śniegiem czy wodą w niskich temperaturach to specjalność opon na zimę.
Pochodzenie koncernu Nokian Tyres sięga XIX wieku. Na początku działalności spółka koncentrowała się na produkowaniu opon do rowerów, produktów z gumy, a także butów. Fiński producent w 1937 roku stworzył pierwsze opony samochodowe. Korporacja Nokian Tyres trudni się w wytwarzaniu opon na zimę. W 1934 r. wypuszczono na rynek pierwszą w historii oponę stricte zimową — Nokian Kelirengas. Dzięki regularnemu dopracowywaniu i testowaniu opon koncern zdobył wyróżnienie ogumienia klasy premium.
Finlandzki dostawca opon nieustająco ulepsza swoje produkty, wprowadzając rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa, wygody podróżowania oraz wytrzymałości ogumienia. Fiński gigant bez wątpienia zasłużył na sławę. Jego zakłady produkcyjne zlokalizowane są zarówno w ojczystej Finlandii, jak i w USA oraz Rosji.
Indeks prędkości opony Nokian WR Snowproof o rozmiarze 185/65/R15 to T. Oznacza to, że auto może poruszać się z maksymalną prędkością do 190 km/h. Nie wolno bagatelizować producenckich zaleceń.
Indeks prędkości to wartość, która oznacza, z jak dużą prędkością może przemierzać drogi samochód zaopatrzony w wyznaczony typ opony. Wartość tej prędkości uzależniona jest od wartości maksymalnego obciążenia, określonego z kolei przez indeks nośności. Indeks prędkości przedstawiamy przy pomocy pojedynczej literki — w tym przypadku T, której przydzielono wartość w km/h - 190 km/h. Wytwórca ogumienia wskazuje wartość indeksu prędkości, która bezwzględnie powinna być respektowana przez kierowców dla bezpiecznej jazdy. Przekroczenie dozwolonej prędkości może doprowadzić do zniszczenia opony i zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Miejsce, w którym podany jest indeks prędkości, znajduje się po parametrach określających wymiary opony (szerokość, wysokość profilu, średnica felgi). Aby poprawnie odczytać wskaźnik prędkości, należy sprawdzić wartość liczbową odpowiadającą konkretnej literze w tabeli indeksów prędkości np. R.
Założenie zimówek o niższym indeksie prędkości jest dozwolone, ale zakładając, że maksymalna dozwolona prędkość nie przekracza 160 km/h (litera Q). Jeżeli kierowca zdecyduje się na takie rozwiązanie, jest zmuszony umieścić w widocznym miejscu odpowiednią naklejkę ostrzegawczą. Indeks prędkości o literze T jest odpowiedni dla aut o dużej mocy silnika, o wysokich osiągach.
Wskaźnik ładowności podaje, jakie maksymalne obciążenie jest w stanie wytrzymać ogumienie przy jeździe z maksymalną dopuszczalną prędkością, przewidzianą przez dostawcę we współczynniku prędkości. Współczynnik ładowności określa się za pomocą cyfry, której odpowiada wartość w kg. Wartość indeksu nośności przewiduje twórca opony. Musimy zawsze respektować jego wskazania. Dzięki temu uchronimy się od niebezpiecznych sytuacji podczas podróży, takich jak chociażby zniszczenie ogumienia. Dodatkowo warto wiedzieć, że ogumienie o nieprawidłowym indeksie obciążenia będzie się szybciej niszczyć.
Zakazuje się używania ogumienia o mniejszym indeksie nośności niż homologowany. Pojazd poruszający się na zbyt obciążonym ogumieniu może stanowić poważne zagrożenie na drodze, dlatego mundurowi karzą mandatem właścicieli takich aut. Trzeba wiedzieć, że montaż opon przeprowadzony niezgodnie z zaleceniami dostawcy opon może stać się powodem odmowy wypłacenia odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe po stłuczce.
Cyfra informująca o najwyższej możliwej ładowności znajduje się pod koniec szeregu liczb i znaków, określających kolejno szerokość opony, wysokość profilu oraz średnicę felgi. Aby poprawnie odczytać wskaźnik nośności, powinno się odnaleźć wartość przyporządkowaną danej liczbie w zestawieniu parametrów nośności (np. cyfra 60 oznacza 250 kilogramów).
Głośność zewnętrzna opon to natężenie dźwięku, które może być kłopotliwe zarówno dla przewoźnika, jak i współpasażerów. Natężenie głośności rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru opony. Dodatkowo na poziom głośności opon wpływa także typ drogi, po której porusza się samochód. Należy dodać, że na tym samym typie powierzchni ogumienie na zimę jest nieco bardziej hałaśliwe od letniego.
Hałas negatywnie wpływa na wygodę podróży, a także przeszkadza otoczeniu. Warto podkreślić, że męczące odgłosy mogą też informować o poważnych awariach w pojeździe. W przypadku gdy z kół rozchodzi się znaczny szum, powinno być to ostrzeżeniem dla kierowcy. Dlatego należy skontrolować geometrię kół. W przypadku gdy ogumienie buczy podczas jazdy, mogło dojść do uszkodzenia łożysk. Natomiast huczące opony oznaczają prawdopodobnie nierówne zużywanie się bieżnika. Bez względu na przyczynę i rodzaj emitowanych dźwięków, trzeba to przedyskutować z mechanikiem.
Kierowca może ograniczyć głośność ogumienia dzięki prawidłowemu użytkowaniu ogumienia, a także systematycznym przeglądom samochodu. Właściciel jest zobligowany do regularnego sprawdzania stanu ciśnienia powietrza w oponach. Spadek ciśnienia jedynie o 0,5 bara zwiększa intensywność hałasu od 1dB(A) do aż 3dB(A). Opona Nokian WR Snowproof o rozmiarze 185/65/R15 ma hałas zewnętrzny o wartości 68 dB.
Szerokość opony zimowej Nokian WR Snowproof wynosi 185. Szerokość ogumienia to wartość określająca odstęp pomiędzy bokami opony. Rozpiętość ta jest mierzona w mm. Aby kupić ogumienie o prawidłowej szerokości, kierowca powinien sprawdzić, czy szerokość przekroju odpowiada wymiarom felgi. Istotną rolę grają również takie współczynniki, jak wielkość tarcz hamulcowych czy współczynniki nośności i prędkości. Właściciel pojazdu musi również zapoznać się z wytycznymi producenta.
Rozpiętość opony ma wpływ na bezpieczeństwo podróżowania, np. na przyczepność kół do nawierzchni czy długość drogi hamowania. Opona o większym przekroju zapewnia większą przyczepność w zakręcie i krótszą drogę hamowania węższe odpowiedniki. Z drugiej strony ogumienie o mniejszym przekroju odznacza się niższym nasileniem głośności i zabezpiecza przed utratą przylegania kół podczas przejeżdżania przez kałuże. Od rozpiętości opon zależy również wygoda podróżowania. Przykładowo szersza opona niweluje odczuwanie drgań auta przy małych nierównościach w nawierzchni. Rozmiar ogumienia wpływa również na zużycie paliwa. Im szersze opony zastosujemy, tym więcej spala nasz samochód. Jest to spowodowane zwielokrotnioną siłą tarcia opony o powierzchnię. Dlatego zbyt szerokie opony mogą zwiększyć średnie wydatki związane z utrzymaniem pojazdu.
Opona Nokian WR Snowproof ma rozmiar 185/65/R15, co oznacza, że jej profil wynosi 65. Profil opony to stosunek wysokości opony do szerokości, który wyraża się przy pomocy procentów. Aby otrzymać wartość profilu opony, powinniśmy podzielić wysokość przez szerokość, a rezultat pomnożyć przez 100.
Zanim zdecydujemy się na kupno nowego ogumienia, zapoznajmy się z wytycznymi. Profil ogumienia powinniśmy dopasować do innych współczynników ustalonych przez dostawcę samochodu. Przykładowo, można wybrać opony o innym profilu niż oryginalny, pod warunkiem że zachowamy niezmienioną średnicę koła. Musimy też zwrócić uwagę na moc silnika w naszym samochodzie. Spośród plusów ogumienia niskoprofilowego wypunktujmy m.in.:
Natomiast ogumienie o wyższym profilu wyróżnia się większą trwałością, znakomicie jeździ po powierzchniach z licznymi koleinami czy pęknięciami, a także generuje mniej hałasu. Kierowcy stawiają na ogumienie o niższym profilu ze względu na zalety estetyczne. Mniejszy profil uatrakcyjnia prezencję auta, nadając mu sportowy charakter. Z niższym profilem opony mamy do czynienia, gdy wskaźnik ten nie jest wyższy niż 50%. Dla ogumienia wysokoprofilowego wartości procentowe sięgają 70-80%, zaś dla opon o pośrednim profilu - 50-65 proc.
R15 to średnica opony Nokian WR Snowproof. Średnica obręczy to odstęp między jej skrajnymi krawędziami. Wskaźnik ten wyrażamy w calach. Jeśli kierowca podejmie decyzję o zmianie opon, musi dobrać nowe ogumienie do średnicy felgi. Od średnicy obręczy zależy prezencja opony. Np. felgi aluminiowe o dużej średnicy w połączeniu z ogumieniem niskoprofilowym powodują, że auto prezentuje się atrakcyjnie. Obręcz o większej średnicy pozwala na wprawne, a zarazem bezpieczne manewry na zakrętach. Powiększa ona bowiem bezpieczną prędkość niezbędną do przeprowadzenia takiego manewru.
Kup opony Nokian WR Snowproof w naszym sklepie na raty. Aby dostać zniżkę 25% na wymianę opon w Warszawie — wybierz i kup je na naszej stronie www.
Wybierz i kup opony, umów się na ich zmianę w naszym punkcie bez wychodzenia z domu na naszej stronie internetowej. Motohurt to także szereg profesjonalnych warsztatów samochodowych gdzie naprawimy Twoje auto, a Ty bezpiecznie będziesz kontynuować dalszą trasę. Przekonaj się, jakie dokładnie usługi wykonujemy pod podanym linkiem O firmie. Zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników, którzy podpowiedzą we wszystkich kwestiach związanych z motoryzacją. Pomogą w doborze opon, felg i innych komponentów.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.