EAN: 5452000731357
Zmień rozmiar:
540zł/szt
Indeks nośności: 107
Indeks prędkości: V
Opona wzmacniana xl: Tak
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Dzięki zmyślności inżynierów każdy kierowca może posiadać jeden komplet ogumienia wielosezonowego, które rewelacyjnie sprawuje się niezależnie od pogody. Konstrukcja opon wielosezonowych skupia się na maksymalnych parametrach, jakie mogą osiągnąć w każdym sezonie dzięki zróżnicowanej budowie bieżnika. Pierwsza część gwarantuje krótką drogę hamowania i niezawodną trakcję na oblodzonej nawierzchni, natomiast druga skuteczną i bezpieczną współpracę z samochodem latem. Opony całoroczne będą idealnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy poruszają się najczęściej w mieście, gdzie nie dominują ekstremalne warunki pogodowe. Opony wielosezonowe wykluczają konieczność wymiany opon, oraz dysponowania i przechowywania kolejnego zestawu ogumienia.
Otwarta w 1900 r., niemiecka fabryka opon Fulda zajmowała się dystrybucją akcesoriów z gumy. Po kilku latach rozszerzyła swoją działalność o produkcję opon do rowerów, motocykli, samochodów i pojazdów dostawczych. Kooperacja Fuldy z Goodyear przyczyniła się do przejęcia jej akcji jednemu z największych światowych producentów na początku lat 60 XX wieku. W tej chwili koncern jest jednym z najistotniejszych i najbardziej rentownych członków Goodyear. Wywodzący się z Niemiec koncern został doceniony przez użytkowników i partnerów ze względu na wysoką jakość produktów, które cechują się świetną solidnością. Fulda oddaje do użytku ponad 10 mln opon w każdym roku.
Opona XL Fulda Multicontrol SUV jest praktycznie nie do odróżnienia od zwykłego ogumienia. Różnice w strukturze są wręcz niewidoczne. Pierwszoplanową cechą, która pozwala je rozpoznać, jest oznaczenie skrótem XL na rancie bieżnika, tuż obok rozmiaru. Wzmocniona struktura jest odpowiedzialna za to, że opony Multicontrol SUV 235/60/R18 charakteryzują się większą trwałością od podstawowych wersji.
Przykładowo Fulda Multicontrol SUV ma indeks nośności 107 i prędkości V, oznacza to, że maksymalne obciążenie, jakie może przetrzymać opona w trakcie jazdy, z największą dopuszczalną prędkością ma wartość. Ogumienie ze znakiem XL wyróżnia na tle pozostałych opon wyższy indeks nośności. Wzrasta adekwatnie do wartości ciśnienia kół. Zwiększona nośność to wyższa trwałość i wytrzymałość na awarie, a także możliwość uzyskania większych prędkości. Opony wzmacniane są doskonałą alternatywą dla kierowców, którzy jeżdżą z dużym ciężarem i dla właścicieli aut o większej mocy silnika.
Indeks prędkości mówi o maksymalnej dopuszczalnej wartości prędkości samochodu czyli, z jak dużą prędkością może poruszać się samochód wyposażony w wyznaczony rodzaj opony. Wartość tej prędkości zależy od wartości maksymalnego obciążenia, określonego z kolei przez indeks nośności. Indeks prędkości wyrażamy za pomocą pojedynczej litery - w tym przypadku V, której przypisano wartość w km/h - 240 km/h. O indeksie prędkości informuje producent opon. Wyróżnik ten musi być zawsze brany pod uwagę przez przewoźnika, ponieważ jazda z prędkością większą niż dopuszczalna wartość maksymalna grozi zniszczeniem opony. Indeks prędkości mieści się na krawędzi opony, tuż obok znaczka z rozmiarem ogumienia. Po wzmiance o przekroju ogumienia, wysokości profilu oraz średnicy felgi podaje się konkretną literkę (np. H,T,S) oraz cyfrę oznaczającą indeks nośności.
Indeks prędkości opon o literze V jest dedykowany dla samochodów o dużej mocy silnika, bardzo szybkich.
Indeks nośności mówi o wartości najwyższej ładowności pojazdu w trakcie jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością, podaną w indeksie prędkości. Parametr nośności określony jest liczbą, której przyporządkowano wartość podaną w kilogramach. Współczynnik ładowności jest sprecyzowany przez producenta i powinien być respektowany w celu zachowania bezpieczeństwa jazdy. Jeżeli nacisk na oponę przekracza dozwoloną wartość, może to wywołać wystrzał opony. Montaż ogumienia o zbyt małym parametrze nośności nie tylko może skutkować wypadkiem, ale również pociągać za sobą skutki prawne. Za jazdę na zbyt obciążonych oponach kierującemu samochodem grozi mandat. Ponadto, w przypadku kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty rekompensaty, jeśli pojazd poruszał się na ogumieniu niezgodnym z instrukcjami producenta. Wskaźnik nośności umieszczony jest na boku opony, po wartościach liczbowych oznaczających wymiary opony. Cyfra określająca największe możliwe obciążenie zazwyczaj widnieje obok indeksu prędkości oznaczonego przy pomocy litery.
Hałas generowany przez opony pojmujemy jako dźwięk przeszkadzający kierowcy, a także pasażerom. Na intensywność hałasu emitowanego przez ogumienie oddziałuje kilka przyczyn, m.in. szerokość ogumienia. Im szersza opona, tym głośniej pracują koła. Ważny jest też stan nawierzchni. Nierówności oraz ubytki na ulicy wzmagają głośność ogumienia. Jeżeli opona emituje hałas, nie tylko stwarza duży dyskomfort kierowcy, lecz także może oznaczać awarię pojazdu.
W przypadku gdy kierowca zorientuje się, że koła w jego samochodzie funkcjonują głośniej niż zazwyczaj, jest zobowiązany udać się do serwisu samochodowego, aby ustalić przyczyny hałasu. W czasie kontroli należy sprawdzić stan łożysk i bieżnika, a także ocenić, czy koła na jednej osi są zbieżne.
Źródłem problematycznych hałasów w samochodzie może być za niskie ciśnienie powietrza w ogumieniu. Stąd też powinno się pilnować, by wszystkie opony były po równo napompowane. Nie można również zapomnieć o systematycznym przeglądzie auta, wskutek czego można wykryć i usunąć ewentualne awarie przyczyniające się do zwiększonej hałaśliwości ogumienia.
Szerokość opony to wartość przedstawiająca odległość między bokami opony. Rozpiętość ta jest mierzona w mm. Rozpiętość opony powinna być dobrana do auta. Trzeba stosować się do wytycznych producenta, a ponadto dostosować oponę do rozmiaru felgi. Nie mniej istotnymi danymi są także indeks prędkości, współczynnik obciążenia oraz rozmiar tarcz hamulcowych.
Od wielkości przekroju ogumienia zależą bezpieczeństwo, a także komfort podróżowania. Im większy przekrój opony, tym większa przyczepność kół, a także krótsza droga hamowania. Poza tym, ogumienie o szerszym przekroju niweluje drgania kół na ulicy z małymi nierównościami. Natomiast opony o mniejszym przekroju lepiej zapobiegają poślizgowi na wilgotnych drogach, a ponadto mniej hałasują. Rozpiętość opony rzutuje również na zużycie paliwa. Im większe opony wybierzemy, tym więcej spala nasze auto. Wywołuje to większa siła tarcia opony o asfalt. Dlatego za szerokie opony mogą podnieść średnie koszty utrzymania.
Profilem ogumienia określa się iloraz wysokości ogumienia do jego szerokości. Liczbę tę otrzymujemy, dzieląc wysokość przez szerokość, a następnie mnożąc otrzymaną liczbę przez 100. Profil opony powinien być dopasowany do homologacji pojazdu oraz do możliwości silnika. Dane, które podaje producent, gwarantują zachowanie cech jezdnych, przewidzianych dla danego samochodu. Niższy profil ogumienia wiąże się z szerszym przekrojem. I odwrotnie - Im większy profil opony, tym mniejsza szerokość. Opony o obniżonym profilu zapewniają krótszą drogę hamowania, a poza tym podwyższają maksymalną prędkość, przy której pojazd może bezpiecznie jechać po łuku. Minimalizują także nadsterowność polegającą na stracie przyczepności kół na tylnej osi w czasie pokonywania zakrętów. Ponadto mniejszy profil ogumienia umożliwia montaż większych tarcz hamulcowych. Z kolei ogumienie o większym profilu efektywniej neutralizuje wstrząsy kół na nierównych powierzchniach, emituje mniejszy hałas i lepiej chroni felgę przed zniszczeniem.
Wartość profilu ogumienia rzutuje na atrakcyjność auta. Opony niskoprofilowe ładniej się prezentują, a ponadto eksponują obręcz oraz rzeźbę bieżnika. Sprawiają także, że samochody o niskim zawieszeniu nabierają sportowej stylistyki. Z niskim profilem ogumienia mamy do czynienia, gdy wskaźnik ten nie jest wyższy niż 50 proc. Dla ogumienia o wysokim profilu wartości procentowe wynoszą 70-80 proc., z kolei dla opon o średnim profilu - 50-65 proc.
Jeśli właściciel auta podejmie decyzję o zmianie opon, musi dobrać nowe ogumienie do średnicy felgi. Średnica felgi, a także jej rodzaj i kolor wpływają na wygląd koła. Zależnie od upodobań właściciel pojazdu może tak dobrać obręcze, by jego pojazd wyglądał dostojnie lub sportowo i drapieżnie. Im większa felga, tym wyższa maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką pojazd może bezpiecznie wjeżdżać w zakręty.
Opony całoroczne Multicontrol SUV o wymiarach 235/60/R18 są jednymi z najpopularniejszych produktów firmy Fulda.
Chcesz kupić i niezwłocznie wymienić opony? Po dokonaniu transakcji na naszej stronie otrzymasz 25% zniżki na wymianę ogumienia w jednym z naszych serwisów zlokalizowanych w Warszawie.
Na naszej stronie www można zamówić i kupić opony z transportem do wybranej lokalizacji lub jednego z naszych warsztatów, a także umówić wizytę, a wszystko to przez Internet! Oprócz dystrybucji ogumienia oferujemy również kompleksowe usługi warsztatowe - wymianę, naprawę i przechowywanie opon, a także mechanikę samochodów. Wśród naszych usług wykonujemy między innymi serwis układu hamulcowego, wydechowego, klimatyzacji, chłodzenia. Zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników, którzy służą radą we wszystkich kwestiach związanych z motoryzacją. Pomogą w doborze opon, felg i innych komponentów.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.