EAN: 5452000586988
Zmień rozmiar:
320zł/szt
Indeks nośności: 94
Indeks prędkości: V
Opona wzmacniana xl: Tak
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Dzięki zmyślności inżynierów każdy kierowca może posiadać jeden komplet opon wielosezonowego, które doskonale sprawuje się niezależnie od pogody. Bieżnik opony całorocznej skonstruowany jest z dwóch różnych części decydujących o osiągach w innym zakresie temperatur. Taka konstrukcja umożliwia niezawodne działanie opon, zarówno na drogach pokrytych lodem, jak i gorących, suchych, a także mokrych po letniej burzy. Opony wielosezonowe będą odpowiednie dla właścicieli pojazdów, którzy poruszają się najczęściej na dobrej jakości drogach, gdzie nie dominują skrajne temperatury. Opony wielosezonowe eliminują obowiązek wymiany opon, oraz dysponowania i przechowywania kolejnego zestawu ogumienia.
Koncern Fulda ma ponad wiekową historię w wytwarzaniu ogumienia o wysokiej jakości. Pierwotnie firma zajmowała się produkcją opon do pojazdów z silnikiem, jednak już kolejnego roku to opony samochodowe stały się znakiem firmowym. Teraz Fulda wypuszcza na rynek opony do pojazdów osobowych, typu SUV, dostawczych i ciężarowych. Po włączeniu firmy w 1962 roku do pochodzącego z USA koncernu Goodyear Fulda stała się sławnym dystrybutorem ogumienia na starym kontynencie, zwłaszcza z uwagi na produkty specjalne tj. opony niskoprofilowe, do jazdy wyczynowej oraz z napędem na cztery koła. Koncern cieszy się dużą renomą i posiada znaczne grono wiernych marce kierowców w każdym państwie. Duża wytrzymałość ogumienia jest następstwem wykorzystania nowoczesnych technologii i unikalnych receptur produkcyjnych.
Opony wzmacniane Fulda Multicontrol różnią się od klasycznego ogumienia pod kilkoma względami. Zasadniczą sprawą jest wyższej wartości indeks prędkości - V i nośności - 94. Taki typ opon przystosowany jest do większego ciśnienia i obciążenia. O tym, że opony posiadają dodatkowe wzmocnienia, można wyczytać w ich oznaczeniu na brzegu bieżnika skrótem XL. Typy opon wzmacnianych ciężko odróżnić od standardowego ogumienia. Ich budowa bieżnika jest taka sama. Opony wzmacniane XL Fulda Multicontrol dostosowane są do wyższego ciśnienia oraz obciążenia niż jest przewidziane dla ogumienia tradycyjnego. Wypełnione większym ciśnieniem, dają możliwość zwiększyć nośność, a w rezultacie osiągnąć większe prędkości. Opony XL są świetną propozycją dla kierowców, którzy jeżdżą z dużym obciążeniem i dla właścicieli samochodów o większej mocy silnika.
Indeks prędkości oznacza maksymalną dopuszczalną prędkość, z którą może jechać samochód na zainstalowanej oponie przy określonym najwyższym obciążeniu, objętym w indeksie nośności. Indeks prędkości oznaczony jest literką, której odpowiada konkretna wartość w kilometrach na godzinę. Wytwórca opony określa wartość indeksu prędkości, która bezwzględnie powinna być przestrzegana przez kierowców dla bezpiecznej jazdy. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości może przyczynić się do zniszczenia opony, a tym samym do wypadku. Indeks prędkości znajduje się na krawędzi ogumienia, koło znaczka z rozmiarem ogumienia. Kolejno po wzmiance o przekroju ogumienia, wysokości formatu oraz średnicy felgi podaje się odpowiednią literkę (np. T, H, S) oraz cyfrę oznaczającą indeks nośności. Indeks prędkości opon o literze V jest odpowiedni dla aut o dużej mocy silnika, sportowych.
Indeks nośności określa wartość granicznego obciążenia auta w czasie jazdy z największą dopuszczalną prędkością, określoną w indeksie prędkości. Indeks obciążenia określony jest cyfrą, której przypisano wartość podaną w kg. Każdy kierujący autem powinien zawsze stosować się do wskazań producenta dotyczących najwyższego obciążenia ogumienia. Zagwarantuje to spokojną, a także efektywną i wygodną podróż.
Montowanie ogumienia o za małym indeksie nośności nie tylko może spowodować wypadek, ale powoduje skutki prawne. Za jazdę na zbyt obciążonym ogumieniu kierowcy grozi mandat. Co więcej, w razie wypadku ubezpieczyciel może odmówić przyznania odszkodowania, gdy auto jechało na ogumieniu niezgodnym z zaleceniami dostawcy. Współczynnik nośności umieszczony jest na boku ogumienia, po parametrach określających wymiary ogumienia. Cyfra podająca najwyższe możliwe obciążenie na ogół widnieje obok parametru prędkości oznaczonego przy pomocy litery.
Więcej na temat indeksów prędkości i nośności dowiesz się z najnowszego wpisu blogowego — Indeksy prędkości i nośności — co trzeba wiedzieć?
Głośność zewnętrzna ogumienia to pewna forma dźwięku, która może przeszkadzać kierowcy oraz pasażerom. Źródłem zwiększonego hałasu kół mogą być niektóre właściwości opony, przede wszystkim jej szerokość. Szersze ogumienie generuje więcej hałasu. Nie bez znaczenia jest także stan nawierzchni. Ubytki na drodze intensyfikują niepożądane dźwięki kół. Hałas negatywnie wpływa na przyjemność podróży, a poza tym przeszkadza innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto dodać, że męczące dźwięki mogą też informować o poważnych usterkach w aucie. W razie gdy hałas ogumienia jest bardziej natężony niż normalnie, należy sprawdzić geometrię kół. Zwróćmy też uwagę na rodzaj generowanych odgłosów. Na przykład szumiące ogumienie może wskazywać o ząbkowaniu opony, czyli nierównym ścieraniu się bieżnika. W sytuacji gdy opony buczą podczas jazdy, prawdopodobnie oznacza to niesprawność łożysk. Zmniejszenie głośności opon w dużym stopniu zależy od właściciela samochodu. Warto zwrócić uwagę, czy powietrze w ogumieniu ma odpowiednią wartość. Jeśli ciśnienie powietrza w oponie spadnie o 0,5 bara, ogumienie może być nawet o 3 dB(A) głośniejsze. Kierowca powinien zwracać uwagę na styl jazdy, na przykład unikać gwałtownego hamowania oraz dostosować jazdę do aktualnych warunków pogodowych.
Szerokość ogumienia to wartość informująca o odcinku pomiędzy bokami ogumienia. Szerokość ta jest podawana w mm. Szerokość ogumienia należy dobrać do auta. Powinniśmy kierować się wskazówkami producenta, a ponadto dopasować oponę do średnicy felgi. Nie mniej istotnymi wskaźnikami są też parametr prędkości, wskaźnik ładowności i wymiary tarcz hamulcowych. Od wielkości przekroju opony uzależnione są bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Im szersze ogumienie, tym większe przyleganie kół i krótsza droga hamowania. Dodatkowo szersza opona minimalizuje wstrząsy kół na ulicy z nieznacznymi ubytkami. Natomiast opony o mniejszym przekroju skuteczniej przeciwdziałają utracie przylegania kół na bardzo mokrym asfalcie, a także mają mniejszy indeks hałaśliwości.
Szerokość opony może wywoływać większe albo mniejsze spalanie. Szerokie ogumienie ma wysoki parametr tarcia, co powoduje, że samochód potrzebuje więcej siły do jazdy, a co za tym idzie, więcej paliwa. Im większych opon kierowca pojazdu, tym więcej będzie musiał zapłacić za benzynę.
Profil opony to parametr, który podaje, jaka jest relacja między wysokością opony a jej szerokością. Współczynnik ten uzyskujemy poprzez podzielenie wysokości przez szerokość. Uzyskany rezultat mnożymy następnie przez 100, by obliczyć wartość profilu w procentach. Wybierając opony do pojazdu, właściciel powinien sprawdzić, jakie zalecenia odnoszące się do profilu ogumienia umieścił producent w instrukcji. Powinno się pamiętać o tym, że zmiana profilu ogumienia jest dopuszczalna pod warunkiem utrzymania średnicy koła.
Korzyści z zastosowania ogumienia o mniejszym profilu odnoszą się do szybkości i zachowania auta w zakręcie. Taki typ ogumienia pozwala kierowcy płynnie, a zarazem bezpiecznie pokonywać zakręty. Z kolei opony wysokoprofilowe dobrze zdają egzamin na nawierzchniach słabszej jakości, bo zapewniają lepszą amortyzację. Co więcej, mają mniejszy wskaźnik hałaśliwości niż ogumienie niskoprofilowe. Profil ogumienia rzutuje na wygląd pojazdu. Ogumienie niskoprofilowe efektownie wygląda, a ponadto eksponuje obręcz oraz wygląd bieżnika. Sprawiają także, że samochody o niższym zawieszeniu prezentują się bardziej sportowo. Opony o niższym profilu cechują się wartościami poniżej 50%. Z kolei profile uśrednione, które są najbardziej rozpowszechnione, mieszczą się w granicach 50-65 proc. Wskaźniki dla ogumienia wysokoprofilowego wynoszą natomiast ok. 70-80 proc.
O ile wartość profilu i rozpiętość ogumienia można dobierać, o tyle wielkość nowo nabytej opony musi być zgodny ze średnicą felgi. Felga ma wpływ bardziej na design koła niż na osiągi auta. W branży motoryzacyjnej można znaleźć modele obręczy o różnorodnych wzorach, wśród których warto wymienić felgi pięcioramienne, sześcioramienne czy wieloramienne. Właściciele auta mogą też zdecydować się na różny kolor obręczy - srebrny lub ekspresyjne barwy, takie jak grafit i czerń. Długość średnicy felgi ma wpływ na zachowanie samochodu w trakcie jazdy na zakrętach. Obręcze o większych wymiarach umożliwiają pojazdowi pokonać zakręt z większą maksymalną szybkością bezpiecznie. Sklep internetowy Motohurt oferuje sprzedaż ogumienia na raty. Aby dostać zniżkę 25% na wymianę opon w Warszawie - wybierz i kup je na naszej stronie internetowej.
Podejmij decyzję i kup opony, umów się na ich wymianę w naszym serwisie bez wychodzenia z domu na naszej stronie internetowej. Motohurt to także sieć profesjonalnych serwisów samochodowych gdzie sprawdzimy i naprawimy Twój pojazd, a Ty bezpiecznie będziesz kontynuować dalszą drogę. Dowiedz się, jakie dokładnie usługi oferujemy na podstronie O firmie. Nie masz pewności, które opony będą najlepsze dla Twojego samochodu? Specjaliści Motohurt są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.