EAN: 8714692361418
Zmień rozmiar:
380zł/szt
Indeks nośności: 91
Indeks prędkości: T
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Opony na sezon zimowy stosuje się, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni C i nie zwiększa się na przestrzeni jakiegoś czasu. Opony na sezon zimowy mają specyficzną konstrukcję i wzór bieżnika, który jest głębszy i charakteryzuje się większą ilością lameli dla jak najlepszych efektów na ośnieżonych i oblodzonych drogach niż opony na lato. Pełnię bezpieczeństwa i niezawodność na drodze pokrytej lodem i błotem pośniegowym gwarantują opony na zimę, które odpowiadają za fantastyczną trakcję i zachowanie samochodu w warunkach zimowych.
Holenderski koncern Vredestein wszedł na rynek już w 1908 roku. Inicjator przedsiębiorstwa Emile Louis Constand Schiff na początku działalności wytwarzał opony do rowerów, jednak w następnych latach wzbogacił asortyment o ogumienie do pojazdów osobowych. Mimo że marka musiała zniknąć z rynku oponiarskiego z powodu II wojny światowej, wznowiła produkcję parę lat później ze zdwojoną siłą, dzięki wsparciu firmy B.F. Goodrich. Ogumienie wytwarzane przez firmę z Holandii odznacza się nie tylko ciekawym wzorem bieżnika, ale i parametrami, które gwarantują stabilność kół i świetną przyczepność. O wysokiej klasie ogumienia Vredestein mówią znakomite wyniki, notowane w niezależnych testach oponiarskich. Aktualnie holenderską firmą zarządza indyjskie przedsiębiorstwo Apollo Tyres.
Indeks prędkości opon Vredestein Wintrac o rozmiarze 205/55/R16 to T. Oznacza to, że auto może poruszać się z maksymalną prędkością do 190 km/h. Obowiązkowo trzeba przestrzegać zaleceń technicznych producenta. Indeks prędkości określa wartość maksymalnie dozwolonej prędkości, którą może osiągnąć samochód przy największym możliwym obciążeniu, przedstawionym w indeksie nośności. Indeks prędkości można zapisać za pomocą liter alfabetu, którym odpowiadają wartości podawane w km/h. W przypadku opony Vredestein Wintrac o rozmiarze 205/55/R16 będzie to litera T czyli 190 km/h.
Indeks prędkości został usystematyzowany przez producenta danych opon. Podczas jazdy należy dostosować najwyższą prędkość samochodu do konkretnej wartości, by nie dopuścić do przeciążenia i uszkodzenia opony. Indeks prędkości jest umieszczony na rancie opony, koło znaczka z rozmiarem ogumienia. Kolejno po informacji o szerokości ogumienia, wysokości profilu oraz średnicy felgi podaje się odpowiednią literkę (np. T, H, S) oraz cyfrę oznaczającą indeks nośności. Dopuszcza się montaż zimówek, których indeks prędkości jest niższy od rekomendowanego, jednak z paroma zastrzeżeniami. Indeks nie może być niższy niż Q (co odpowiada prędkości 160 km/h). Na dodatek, rozbieżność między indeksem pomniejszonym a homologowanym może wynieść maksymalnie jeden stopień. Zaleca się też, aby kierujący pojazdem przylepił do deski rozdzielczej przepisową nalepkę przypominającą o modelu wykorzystanych opon. Współczynnik prędkości opony o literze T jest przeznaczony dla pojazdów o dużej mocy silnika, sportowych.
Parametr nośności określa maksymalne możliwe obciążenie dla jednej opony przy przestrzeganiu najwyższej prędkości jazdy. Indeks obciążenia podajemy za pomocą 2 lub 3-cyfrowej liczby, której przyporządkowano wartość w kilogramach (co zawarte jest w tabeli indeksu nośności). Każdy kierowca musi zawsze przestrzegać wskazań producenta dotyczących największego obciążenia opony. Zapewni to bezpieczną, a także efektywną i wygodną podróż.
Zabrania się stosowania opon z mniejszym wskaźnikiem ładowności niż zalecany. Auto jadące na za mocno obciążonym ogumieniu stanowi poważne zagrożenie na drodze, dlatego mundurowi karzą mandatem właścicieli takich pojazdów. Warto wiedzieć, że montaż ogumienia zrealizowany niezgodnie z zaleceniami dostawcy ogumienia jest podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczalnię po stłuczce. Cyfra informująca o maksymalnym możliwym obciążeniu znajduje się pod koniec ciągu liczb i znaków, określających kolejno szerokość opony, wysokość profilu i średnicę felgi. Aby prawidłowo odczytać parametr ładowności, należy sprawdzić wartość odpowiadającą danej liczbie w wykazie indeksów nośności (np. cyfra 60 oznacza 250 kg).
Głośność zewnętrzna ogumienia to natężenie dźwięku, które może być męczące zarówno dla kierowcy, jak i podróżnych. Przyczyną nadmiernego hałasu ogumienia mogą być niektóre właściwości opony, przede wszystkim jej szerokość. Szersze opony wytwarzają większy hałas. Ważny jest również stan nawierzchni. Nierówności na drodze zwielokrotniają dokuczliwe odgłosy opon. Głośność źle rzutuje na przyjemność podróżowania, a ponadto przeszkadza otoczeniu. Warto pamiętać, że nieprzyjemne odgłosy mogą też sygnalizować poważne usterki w aucie.
W przypadku gdy kierowca zaobserwuje, że koła w jego pojeździe działają głośniej niż zwykle, ma obowiązek udać się do warsztatu, aby ustalić przyczyny hałasu. Podczas kontroli należy posprawdzać stan łożysk i bieżnika, a także ocenić, czy koła na jednej osi są symetryczne. Kierowca może ograniczyć głośność opon dzięki poprawnemu użytkowaniu ogumienia, a także cyklicznym przeglądom auta. Właściciel jest zobligowany do regularnego sprawdzania poziomu ciśnienia powietrza w ogumieniu. Obniżenie ciśnienia o zaledwie 0,5 bara zwiększa natężenie hałasu od 1dB(A) do nawet 3dB(A). Opona Vredestein Wintrac 205/55/R16 ma hałas zewnętrzny o wartości 70 dB.
Opona Vredestein Wintrac ma szerokość 205. Szerokość ogumienia to wartość określająca odległość między bokami opony. Wielkość ta jest podawana w mm. Rozmiar opony musi być dostosowany do auta. Powinniśmy przestrzegać wskazań producenta, a także dopasować ogumienie do rozmiaru felgi. Nie mniej istotnymi danymi są również parametr prędkości, parametr ładowności i rozmiar tarcz hamulcowych.
Wielkość przekroju ogumienia ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, np. na przyczepność kół do drogi czy drogę hamowania. Opona o szerszym przekroju zapewnia większe przyleganie w zakręcie i krótszą drogę hamowania węższe odpowiedniki. Z kolei ogumienie o węższym przekroju charakteryzuje się niższym nasileniem głośności i chroni przed poślizgiem podczas jazdy po mokrych nawierzchniach. Od wielkości przekroju opon zależy też wygoda jazdy. Np. opona o szerszym przekroju sprawia, że nie odczuwa się wibracji pojazdu przy niewielkich ubytkach w nawierzchni. Rozmiar opony wpływa też na zużycie paliwa. Im szersze ogumienie wybierzemy, tym więcej pali nasz pojazd. Jest to spowodowane zwiększoną siłą tarcia opony o nawierzchnię. Dlatego za szerokie ogumienie może zwiększyć średnie wydatki związane z użytkowaniem samochodu.
Opona zimowa Vredestein Wintrac ma rozmiar 205/55/R16, co oznacza, że jej profil wynosi 55. Profil opony to współczynnik informujący, jaka jest relacja wysokości opony do jej szerokości. Wskaźnik ten wyliczamy przez podzielenie wysokości przez szerokość. Uzyskany rezultat mnożymy następnie przez 100, by wyliczyć wartość profilu w proc. Profil ogumienia musi być dobrany do homologacji samochodu, a także do mocy samochodu. Wytyczne, które podaje producent, gwarantują zachowanie parametrów jezdnych, przewidzianych dla konkretnego pojazdu. Spośród walorów ogumienia niskoprofilowego wypunktujmy m.in.:
Natomiast ogumienie o wyższym profilu cechuje się większą wytrzymałością, znakomicie jeździ po nawierzchniach z licznymi nierównościami czy dziurami, a także generuje mniejszy hałas. Właściciele pojazdów stawiają na montaż ogumienia niskoprofilowego z uwagi na zalety estetyczne. Obniżony profil uatrakcyjnia prezencję pojazdu, nadając mu sportową stylistykę. O niskim profilu opony mówimy, gdy współczynnik ten jest mniejszy niż 50 proc. (np. 35, 40,45 proc.). Tymczasem wyższy profil wynosi od 70 do ok. 80 proc. Przeważnie spotykamy jednak wartości pośrednie, takie jak 50, 55, 60 oraz 65 proc.
Vredestein Wintrac to opona o średnicy R16. Średnica obręczy to odstęp pomiędzy jej zewnętrznymi krawędziami. Wskaźnik ten jest wyrażany w calach. Jeśli właściciel pojazdu podejmie decyzję o zmianie opon, musi dobrać nowe ogumienie do średnicy felgi. Średnica felgi, a także jej wzór i kolor są także odpowiedzialne za to, jak prezentuje sio koło. W zależności od preferencji właściciel pojazdu może w taki sposób wybrać obręcze, by jego samochód wyglądał dostojnie lub sportowo i drapieżnie.
Felga o większej średnicy pozwala na sprawniejsze, a jednocześnie bezpieczne manewry na zakrętach. Podwyższa ona bowiem bezpieczną szybkość potrzebną do przeprowadzenia tego manewru. W naszym sklepie opony zimowe Vredestein Wintrac 205/55/R16 możesz kupić na raty! Zmień opony Vredestein Wintrac w jednym z serwisów Motohurt znajdujących się w Warszawie i okolicach, a uzyskasz rabat w wysokości -25% od ceny instalacji opon (po zakupie w witrynie — Motohurt.com).
Wybierz i kup opony, umów się na ich zmianę w naszym punkcie bez wychodzenia z domu na naszej stronie internetowej. Motohurt to także sieć profesjonalnych serwisów samochodowych, w których sprawdzimy i naprawimy Twój pojazd, a Ty bezpiecznie ruszysz w dalszą podróż. Sprawdź, jakie dokładnie usługi wykonujemy w zakładce O firmie. W Motohurt pracują osoby wykwalifikowane. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze opon najlepszych do Twojego auta. Zadzwoń do nas. Oferujemy opony bezpośrednio od producenta Vredestein, którego jesteśmy oficjalnym dystrybutorem.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.