Opony AT są dobrym kompromisem pomiędzy ogumieniem typowo terenowym a szosowym. Ich budowa posiada cechy ogumienia MT (struktura bieżnika), a także zwykłych opon. Równowagę konstrukcyjną zapewniają bardziej spłaszczone bloki, a im niższa i bardziej zagęszczona rzeźba bieżnika, tym większa dyspozycja do jazdy po twardych nawierzchniach.
Mniejsza twardość mieszkanki gumowej w oponach AT zapewnia wyższy komfort poruszania się po asfalcie. Wpływa to jednak na jakość jazdy w trudnych warunkach terenowych, która nie będzie tak wysoka jak w przypadku opon MT.
Opony AT polecane są zatem dla kierowców poruszających się zarówno po drogach utwardzonych, jak i w terenie w podobnych proporcjach czasowych. Nie bez powodu zyskały także miano opon szosowo-terenowych.
Kierowcy, którzy raz na jakiś czas lubią zjechać z asfaltu i przejechać się po grząskich bezdrożach mogą skłonić się ku zakupowi opon HT. Ale nie będzie to odpowiedni wybór do jazdy w stricte off-roadowych warunkach.
Opony HT tworzone są na bazie opon szosowych, jednak cechują się większą wytrzymałością i konstrukcją bieżnika umożliwiającą pokonywanie bardziej wymagających terenów.
Zatem opony HT będą najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów 4×4 i SUV-ów, którzy zwykle poruszają się po asfalcie, a w terenie raczej sporadycznie.
Do samochodów typu SUV wykorzystuje się opony w wariancie przystosowanym do gabarytów i wyżej umieszczonego środka ciężkości niż w osobówkach. Dlatego możemy spotkać się z typowymi oponami szosowymi, ale w wersji SUV, które przeznaczone są dla tego typu aut. Należy jednak pamiętać, że nie zdadzą one egzaminu na bezdrożach, za to na trasie i w mieście jak najbardziej spełnią swoją rolę, zapewniając dobre osiągi, komfort jazdy, odpowiednią przyczepność i ekonomiczne opory toczenia.
Oznacza to zatem, że w SUV-ach nie trzeba montować opon terenowych 4×4. Można zdecydować się na taką opcję, kiedy pojazd porusza się nie tylko po utwardzonej nawierzchni. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że samochody typu SUV nie są przystosowane do prawdziwego off-roadu, dlatego ich właściciele mogę ewentualnie skłonić się ku zakupowi opon HT.
Pojazdy terenowe zdecydowanie różnią się od osobówek. Są one doskonale przystosowane do jeżdżenia w terenie. Nie chodzi tylko o pokonywanie przeszkód, z którymi poradzi sobie każde zwykłe auto. Samochody terenowe są w stanie pokonywać np. rzeki, błoto, skały i strome wjazdy, a do tego nie sprawiają żadnego kłopotu podczas jazdy na asfalcie - w mieście czy na autostradzie. Do najpopularniejszych samochodów terenowych należą m.in. marki Hummer, Jeep, Suzuki, Land Rover czy Nissan. Istotną różnicą pomiędzy terenówką a osobówką jest rodzaj stosowanych opon.
Wybór konkretnego modelu opon 4×4 powinien zależeć przede wszystkim od tego, jak często pojazd znajduje się na wymagającej, terenowej nawierzchni.
Praktyczne wskazówki
Decydując się na zakup opon 4×4, należy pamiętać, że wszystkie egzeplarze muszą być takie same. Wynika to z faktu, że moment obrotowy samochodu z napędem na cztery koła jest synchronicznie przekazywany na ogumienie. Nieskompletowane opony na dwóch różnych osiach pojazdu mogą uszkodzić systemy ABS, ESP i ASR, mechanizm różnicowy oraz skutkować utratą mocy.
Opony terenowe z oznaczeniem M S nie gwarantują dobrych parametrów jezdnych w okresie zimowym. Pełnoprawnym symbolem, który musi znajdować się na oponach zimowych, jest obrazek trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu - 3PMSF, który zawarty został w rozporządzeniu UE dot. bezpieczeństwa pojazdów mechanicznych i świadczy o spełnieniu wymogów do jazdy w tym sezonie.
Ciśnienie we wszystkich oponach 4×4 powinno być jednakowe i zgodne z zaleceniami producenta ogumienia. W przeciwnym razie możemy doświadczyć problemów ze stabilnością prowadzenia. Jeżeli decydujemy się na zmniejszenie poziomu ciśnienia na bezdrożach w trudnych warunkach terenowych, należy zaopatrzyć się w kompresor, aby po przeprawie przywrócić jego poziom do optymalnej wartości.
W branży często spotykamy się z pytaniami: Jakie opony 4×4 wybrać? Opony MT czy AT? Poniższy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, dlatego zapraszamy do lektury.
Opony terenowe MT przeznaczone są do jazdy w błocie, z dala od wyznaczonych dróg - typowy off-road. Ich konstrukcja opiera się na rzadko osadzonych rowkach bieżnika. Bieżnik jest głęboki i otwarty, występuje także częściowo na boku opon.
Wzór bieżnika oraz zastosowana twarda mieszanka zapewniają świetne właściwości trakcyjne na podłożach pochyłych, grząskich czy skalistych. Opony MT wykazują się solidnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne spowodowane jazdą w trudnych warunkach.
Poruszanie się po na nawierzchniach utwardzonych powinno być ograniczone ze względu na:
Właśnie dlatego ogumienie terenowe MT powinno być stosowane w pojazdach, które znaczną część czasu znajdują się na grząskich, terenowych gruntach. Są to typowe opony off-road.