EAN: 5452000731371
Zmień rozmiar:
600zł/szt
Indeks nośności: 109
Indeks prędkości: V
Opona wzmacniana xl: Tak
Rant: Tak
Typ pojazdu: Osobowe-Suv
Dzięki zmyślności inżynierów każdy kierowca może być zaopatrzony w jeden komplet opon całorocznych, które doskonale sprawują się niezależnie od pogody. Bieżnik opony całorocznej zbudowany jest z dwóch różniących się od siebie części decydujących o skuteczności w innym spektrum temperatur. Taka konstrukcja umożliwia skuteczne działanie ogumienia, zarówno na drogach pokrytych błotem pośniegowym, jak i gorących, suchych, a także mokrych po letniej burzy. Opony całoroczne będą optymalne dla właścicieli pojazdów, którzy jeżdżą najczęściej po terenach miejskich, gdzie nie dominują skrajne warunki atmosferyczne. Dla właścicieli opon wielosezonowych drugi zestaw opon jest niepotrzebny. Znika również obowiązek składowania nieużywanego w danym sezonie ogumienia.
Koncern Fulda powstał w 1900 z inicjatywy dwóch biznesmenów — Gustav’a Becker’a i Mortiz’a Hasenclever’a. Pierwsze opony zostały wypuszczone na rynek dopiero 6 lat później, zaopatrując pojazdy z silnikiem. Obecnie opony Fulda są wytwarzane w całej Europie. Wywodząca się z Niemiec marka od 1962 roku stanowi część największej na świecie grupy Goodyear. Kooperacja z amerykańskim przedsiębiorstwem udostępniła Fuldzie zaawansowane technologie, czego wynikiem stała się na przykład produkcja opon specjalnych — niskoprofilowych. Niemiecki koncern został uznany przez klientów i partnerów ze względu na znakomitą jakość produktów, które charakteryzują się świetną trwałością. Fulda produkuje ponad 10 mln opon każdego roku.
Opona XL Fulda Multicontrol SUV jest niemalże nie do rozróżnienia od standardowego ogumienia. Różnice w budowie są wręcz ledwo widoczne. Podstawową cechą, która pozwala je rozróżnić, jest oznaczenie skrótem XL na brzegu bieżnika, tuż obok rozmiaru. Wzmocniona budowa jest odpowiedzialna za to, że opony Multicontrol SUV o rozmiarze 255/55/R18 wyróżniają się znacznie większą trwałością od podstawowych wariantów. Np. Fulda Multicontrol SUV ma indeks nośności 109 i prędkości V, oznacza to, że maksymalne obciążenie, jakie może, przetrzymać opona w trakcie jazdy z największą dozwoloną prędkością ma wartość.
Opony wzmacniane XL Fulda Multicontrol SUV przystosowane są do większego ciśnienia oraz obciążenia niż jest prognozowane dla ogumienia standardowego. Napompowane większym ciśnieniem, dają możliwość zwiększyć nośność, a w konsekwencji uzyskać większe prędkości. Opony wzmacniane są doskonałą propozycją dla kierowców, którzy jeżdżą ze znacznym obciążeniem i dla właścicieli aut o dużej mocy silnika.
Indeks prędkości wykazuje wartość najwyższej dozwolonej prędkości, którą może osiągnąć auto przy maksymalnym możliwym obciążeniu, przedstawionym w indeksie nośności. Indeks prędkości określa się kolejnymi literami alfabetu, którym odpowiadają wartości podawane w km/h. W przypadku opony Fulda Multicontrol SUV o rozmiarze 255/55/R18 będzie to litera V czyli 240 km/h. O indeksie prędkości informuje twórca opon. Parametr ten musi być zawsze uwzględniany przez kierowcę, ponieważ jazda z prędkością większą niż dopuszczalna wartość maksymalna grozi zniszczeniem ogumienia. Indeks prędkości mieści się na boku opony, tuż obok oznaczenia z rozmiarem ogumienia. Po informacji o przekroju opony, wysokości profilu oraz średnicy felgi podaje się odpowiednią literę (np. H,T,S) oraz cyfrę wskazującą indeks nośności. Indeks prędkości o symbolu V jest odpowiedni dla aut o dużej mocy silnika, osiągających duże prędkości.
Współczynnik nośności określa największe dozwolone obciążenie dla pojedynczej opony podczas utrzymania najwyższej prędkości jazdy. Indeks nośności wyrażamy za pomocą dwu- lub trzycyfrowej liczby, której przypisano ładowność w kilogramach (co sprecyzowane jest w tabeli indeksu nośności). Współczynnik nośności jest sprecyzowany przez producenta i musi być przestrzegany dla zachowania bezpieczeństwa jazdy. Jeśli siła nacisku na oponę przewyższa ustaloną wartość, może dojść do wystrzału opony. Właściciel auta bagatelizujący parametr ładowności, musi liczyć się z konsekwencjami. Może być ukarany mandatem w trakcie sprawdzania auta, a nawet utracić możliwość uzyskania rekompensaty po kolizji od ubezpieczyciela.
Indeks ładowności umiejscowiony jest na boku opony, po szeregu cyfr podających wymiary ogumienia. Cyfra określająca najwyższe dopuszczalne obciążenie zazwyczaj sąsiaduje ze wskaźnikiem prędkości określonym za pomocą litery.
Hałas generowany przez opony pojmujemy jako dźwięk przeszkadzający kierowcy, a także pasażerom. Poziom głośności rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru opony. Co więcej, na poziom głośności opon ma wpływ również stan jezdni, po której jedzie pojazd. Trzeba podkreślić, że na tym samym rodzaju powierzchni ogumienie zimowe jest nieco głośniejsze od letniego. Wysoki poziom dźwięku emitowanego przez opony, nie tylko wywołuje duży dyskomfort kierowcy, lecz także może oznaczać awarię pojazdu.
Jeśli hałas opony jest bardziej natężony niż zazwyczaj, należałoby sprawdzić zbieżność kół. Należy skupić uwagę na charakter generowanych dźwięków. Na przykład drgania ogumienia mogą wskazywać o ząbkowaniu opony, czyli nierównomiernym zużyciu się bieżnika. Jeśli opony buczą podczas jazdy, prawdopodobnie oznacza to niesprawność łożysk. Kierowca może zmniejszyć hałaśliwość ogumienia dzięki poprawnemu użytkowaniu ogumienia, a także systematycznym kontrolom pojazdu. Właściciel jest zobligowany do regularnego sprawdzania stanu ciśnienia powietrza w ogumieniu. Spadek ciśnienia o niespełna 0,5 bara zwiększa natężenie hałasu od 1dB(A) do nawet 3dB(A).
Przez szerokość opony należy rozumieć odległość między bokami opony. Liczbę tę podaje się w milimetrach. Aby wybrać oponę o prawidłowej szerokości, kierowca powinien sprawdzić, czy rozmiar przekroju zgadza się ze średnicą felgi. Ważne są także takie dane, jak wielkość tarcz hamulcowych czy wskaźniki nośności i prędkości. Kierowca musi również zapoznać się z zaleceniami producenta. Od szerokości opony uzależnione są zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort podróżowania. Im szersza opona, tym lepsze przyleganie kół, a także krótsza trasa hamowania. Poza tym szersza opona zmniejsza wibracje kół na ulicy z małymi dziurami. Natomiast mniejszej rozpiętości efektywniej zapobiegają poślizgowi na mokrych powierzchniach, a ponadto generują mniejszy hałas. Szerokość opony rzutuje również na spalanie paliwa. Im szersze opony wybierzemy, tym więcej spala nasz samochód. Wywołuje to zwielokrotniona siła tarcia ogumienia o nawierzchnię. Dlatego za szerokie ogumienie może powiększyć średnie koszty utrzymania.
Profil opony to współczynnik podający, jaka jest relacja między wysokością opony a jej szerokością. Profil opony oblicza się przez podzielenie wysokości przez szerokość. Uzyskany wynik mnożymy następnie przez 100, by obliczyć wartość profilu w proc. Profil ogumienia musi być dobrany do homologacji pojazdu oraz do osiągów auta. Zalecenia, które podaje producent, zapewniają utrzymanie parametrów jezdnych, przewidzianych dla konkretnego pojazdu. Korzyści z montażu ogumienia niskoprofilowego odnoszą się do szybkości i zachowania samochodu w zakrętach. Tego typu ogumienie umożliwia kierowcy sprawnie, a zarazem bezproblemowo pokonywać zakręty. Natomiast opony o podwyższonym profilu dobrze sprawdzają się na asfalcie słabszej jakości, ponieważ gwarantują skuteczniejszą amortyzację. Poza tym są mniej hałaśliwe niż ogumienie niskoprofilowe. Kierowcy wybierają ogumienie o mniejszym profilu ze względu na zalety estetyczne. Mniejszy profil uatrakcyjnia prezencję pojazdu, nadając mu sportowy charakter. O niskim profilu opony mówimy, kiedy iloraz ten jest niższy niż 50 proc. (np. 35, 40, 45%). Z kolei wysoki profil mieści się między 70 a ok. 80%. Przeważnie spotyka się jednak wartości uśrednione, takie jak 50, 55, 60 czy 65%.
Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na zmianę opon, musi dostosować nowe ogumienie do średnicy felgi. Średnica felgi, a także jej rodzaj i kolor mają wpływ na to, jak prezentuje sio koło. W zależności od upodobań kierowca może tak dopasować obręcze, by jego samochód wyglądał elegancko lub sportowo i drapieżnie. Felga, która ma większą średnicę, pozwala na sprawniejsze, a jednocześnie bezproblemowe wejście w zakręt. Powiększa ona bowiem dopuszczalną prędkość niezbędną do wykonania tego manewru.
Nasz sklep umożliwia sprzedaż ogumienia z możliwością rozłożenia ceny na raty. Kup opony na w sklepie internetowym Motohurt.com, a zdobędziesz rabat 25% na wymianę ogumienia w naszych warsztatach na terenie Warszawy i okolic.
Podejmij decyzję i kup opony, umów się na ich wymianę w naszym warsztacie bez wychodzenia z domu na Motohurt.com. W zakresie naszych usług posiadamy także fachową naprawę opon oraz samochodów w autoryzowanych punktach Motohurt w Warszawie i okolicach. Szczegóły znajdziesz pod odnośnikiem O firmie. W Motohurt pracują osoby wykwalifikowane. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze opon odpowiednich do Twojego auta. Skontaktuj się z nami.
Ten produkt możesz zakupić w montażem w jednym z naszych punktów położonych na terenie całej Warszawy. Jeżeli wybierzesz opcję KUP Z MONTAŻEM, po sfinalizowaniu zamówienia zostaniesz przekierowany do naszego kalendarza wizyt celem ustalenia dogodnego terminu i miejsca do wykonania usługi.